Spojrzenie

2024

Po śmierci swego ojca, Grzegorza Królikiewicza, Jacek Raginis odkrywa jego osobisty dziennik i poznaje ojca, jakiego dotąd nie znał. Postanawia iść tropem notatek, rozpoczynając podróż w czasie i przestrzeni. Odwiedza ludzi, którzy znali Królikiewicza, przyjaźnili się z nim albo byli jego przeciwnikami. Ogląda jego filmy i filmy, którymi ojciec był zafascynowany, przegląda prywatne archiwum. Kim był Grzegorz Królikiewicz? Demiurg, buntownik, przywódca stada, samotnik? Dlaczego był właśnie taki? Gdzie jest klucz do jego tajemnicy?

Reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz
Scenariusz: Jacek Raginis-Królikiewicz 
Zdjęcia: Michał Opala, Przemysław Niczyporuk, Paweł Sobczyk, Alexandre Jacquat, Yori Fabian, Sławomir Orman, Krzysztof Mordak

GALERIA

Pokojówka

2022

Mama. Kobieta. Więźniarka. Ewa Walecka przebyła długą i śmiertelnie niebezpieczną drogę, aby przeżyć koszmar wojny. Aresztowana przez Gestapo, została osadzona w obozie koncentracyjnym na Majdanku, a potem w Ravensbrűck. Przeżyła. Pracowała m. in. przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Doświadczyła okrucieństwa i zła, ale także spotkała się z dobrocią, przyjaźnią i pomocą od tych, od których nigdy by się jej otrzymać nie spodziewała. Jej przyjaźń z żoną komendanta obozu wydaje się dzisiaj wręcz nierealna – a przecież wydarzyła się. Przeżyła obóz i po wojnie przez wiele lat, aż do śmierci mieszkała w Lublinie będąc aktywnym świadkiem wojny i działając na rzecz utrzymania pamięci o miejscach zagłady. 

Film ma unikalną formę, łączącą w sobie bezpośrednią relację bohaterki oraz opowieść syna o mamie, którą Zbigniew Kozłowski rysuje nam przemierzając samotnie na pozór puste przestrzenie obozu na Majdanku. Towarzyszą mu wspomnienia o mamie i wszędobylskie wrony, których krakanie rozdziera grobową ciszę majdankowych pól. Współczesna forma dokumentalna łączy się z filmem animowanym, który fabularnie dopełnia treści. Liczba użytych zdjęć archiwalnych została w filmie celowo zminimalizowana, aby ręcznie rysowanymi scenami nadać filmowi bardziej emocjonalny charakter, jednocześnie pozostając w duchu minimalistycznej skromności wobec wydarzeń i bohaterów.

Reżyseria: Rafał Bryll

Scenariusz: Rafał Bryll

Rysunki i animacje: Łukasz Rusinek

Zdjęcia: Jakub Kowalczyk

ZWIASTUN

Bezkrwawa rewolucja

2022

Minęło 30 lat od podłączenia Polski do Internetu, do sieci BITNET – Because It is Time for Network i wysłania pierwszego maila z Polski do Kopenhagi. Dokonała się bezkrwawa, cyfrowa rewolucja.

Wypowiadający się w filmie naukowcy uświadamiają, że nad przełomem cyfrowym współpracowały w grupach roboczych setki osób w instytutach na całym świecie. W Polsce nie mieliśmy zaawansowanego sprzętu, ale myśl naukowa nie odbiegała poziomem od Zachodu. Równolegle do wydarzeń politycznych – strajków Solidarności, obrad Okrągłego Stołu, demontażu bloku wschodniego – toczyła się rewolucja cyfrowa. W filmie wypowiadają się uczestnicy tamtych wydarzeń, m.in. prof. Maciej Kozłowski (astronom) i dr Krzysztof Heller (fizyk), jak i współcześni: m.in. Michał R. Wiśniewski – autor książki „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak Internet zmienił Polskę”, Piotr Czerski – autor manifestu „My, dzieci sieci”, dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCN, Natalia Hatalska – założycielka Instytutu Badań nad Przyszłością Infuture. Internet, porównywany do Biblioteki Babel, przyniósł nowe możliwości i nowe ograniczenia. Twórcy filmu wskazali w minionym 30-leciu 5 faz tytułowej rewolucji: Faza 1: Instalacja – eksperymenty, Faza 2: Zachwyt – giełdy komputerowe, Faza 3: Załamanie – protesty ACTA, Faza 4: Synergia – hybryda okresu pandemii, Faza 5: Dojrzałość – z nadzieją na większy udział obywateli niż wielkiego kapitału i polityki. Od zachłyśnięcia się nieograniczonymi możliwościami do protestów przeciw ograniczeniom swobód obywatelskich, od szerokiego dostępu do wiedzy po zamykanie w bańkach informacji i opinii – wygląda na to, że w kolejnych etapach rozwoju tzw. Internetu 3.0 wszystko może się jeszcze wydarzyć. Badacze prognozują, że po cyfryzacji informacji i komunikacji, przez cyfryzację rzeczy, dojdziemy do cyfryzacji zmysłów i myśli.

Reżyseria: Łukasz Czajka
Scenariusz: Łukasz Czajka
Zdjęcia: Michał Opala

ZWIASTUN

Precedens

2021

Film przypomina okoliczności powstania widowiska Grzegorza Królikiewicza „Trzeci Maja”, którego premiera odbyła się 3 maja 1976 w Programie 1 Telewizji. Powstanie widowiska „Trzeci Maja” miało charakter wielkiego precedensu w historii PRL, ponieważ od 1946 roku komunistyczne władze zakazywały publicznych obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja, a osoby, które choćby wywieszały tego dnia flagę narodową, musiały się liczyć z politycznymi szykanami do utraty pracy włącznie. Tymczasem właśnie 1976 roku komunistyczne władze zdecydowały się na swoistą odwilż. Po raz pierwszy w Telewizji Polskiej miała być emitowana rozmowa ekspertów na temat fenomenu Trzeciego Maja – zobrazowana fabularnymi inscenizacjami. Propozycje wyreżyserowania takiej debaty otrzymał Grzegorz Królikiewicz pod koniec marca 1976 roku i udało mu się przekonać władze Telewizji, aby zamiast debaty historyków zrealizować w błyskawicznym tempie widowisko historyczne z udziałem aktorów i wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologicznych.

Reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz 
Scenariusz: Jacek Raginis-Królikiewicz
Zdjęcia: Michał Opala, Przemysław Niczyporuk, Sławomir Orman

Punkt Wyjścia

2014

Aneta „zbuntowała się całkowicie” w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok podejmuje pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości. Chora od najmłodszych lat na reumatyzm pani Helena jest zafascynowana zjawiskową dziewczyną. W jej odczuciu Aneta ma w życiu wszystko, zdrowie, młodość i średnie wykształcenie, a nawet prawie wyższe. Pani Helena namiętnie dopytuje dziewczynę o jej życie, stawiając wyłuskane anegdoty w kontraście wobec świata widzianego „z okien szpitali i autokaru”. Anetę czeka bardzo trudna próba, w której pomoże jej pani Helena.

VOD Punkt wyjścia zobacz gdzie obejrzeć online.

Reżyseria: Michał Szcześniak
Scenariusz: Michał Szcześniak, Katarzyna Bonda
Zdjęcia: Przemysław Niczyporuk
Producent: Munk Studio – Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koproducent i Producent Wykonawczy: Studio Filmowe „N”
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

ZWIASTUN