Król Edyp
2022
Sztukę napisaną przez Sofoklesa prawie dwa i pół tysiąca lat temu, Arystoteles nazwał „najpiękniejszą tragedią”. Dramat zaliczany jest do arcydzieł literatury. Nad Edypem wisi klątwa, od której nie może się uwolnić, a jej piętno ciąży również na jego dzieciach. Tragedia ukazuje człowieka uciekającego przez całe życie przed przeznaczeniem. Edyp w końcu akceptuje przeznaczony mu los, bierze odpowiedzialność za popełnione zbrodnie i sam wymierza sobie karę i pokutę. Powtarzającym motywem spektaklu jest epidemia, które ogarnia całe miasto i niszczy szczęście Edypa oraz jego rodziny.
Problemy wielkości i upadku człowieka, jego wolności i ograniczeń, podjęte w „Królu Edypie”, są niezwykle aktualne w dzisiejszych czasach.
Realizacja Jacka Raginisa-Królikiewicza rozgrywa się w świecie, który zawiera w sobie elementy starożytności, teraźniejszości i przyszłości. Nowoczesne wnętrza łączą się z antyczną stylizacją. Spektakl zrealizowano w gmachu Orientarium w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi.
Istotną rolę w przedstawieniu odgrywa muzyka autorstwa młodego kompozytora Antoniego Wojnara. Część partii dialogowych została wyśpiewana lub wyrażona w formie melorecytacji.
Reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz
Scenariusz: Jacek Raginis-Królikiewicz na podstawie sztuki Sofoklesa
Zdjęcia: Andrzej Musiał
Obsada: Marek Nędza, Agnieszka Wosińska, Mariusz Jakus, Lech Łotocki, Marcin Czarnik, Sławomir Sulej
ZWIASTUN
Dzień gniewu
2019
„Dzień gniewu” został napisany w 1962 roku przez Romana Brandstaettera pisarza i poetę chrześcijańskiego, który w swojej twórczości realizuje przekonanie o etycznej powinności tworzenia. Akcja tej fascynującej opowieści sensacyjnej wpisanej w formę misterium paschalnego toczy się w czasie II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów, jeden z ocalałych – Emanuel Blatt otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie. Tragiczne wydarzenia, które rozgrywają się za murami klasztoru pozwalają spojrzeć z wielu perspektyw na zachowania człowieka w sytuacji śmiertelnego zagrożenia. Ważnym aspektem dramatu jest niejednoznaczna relacja między przeorem klasztoru, a komendantem SS Bornem. To znajomi sprzed wojny, którzy razem studiowali teologię w Rzymie. Brandstaetter ukazując tragiczny splot zdarzeń, dotyka samej istoty wiary. W śmierci widzi zbawienie, w cierpieniu najwyższy sens życia, a może nie tyle w cierpieniu, co w świadomym przyjęciu jego konieczności. Jedną z głównych, zbiorowych postaci misterium jest Chór zakonników, który słowami psalmów komentuje wojenną rzeczywistość i wyraża lęk przed cierpieniem i śmiercią.
Reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz
Scenariusz: Jacek Raginis-Królikiewicz na podstawie sztuki Romana Brandstaettera
Zdjęcia: Przemysław Niczyporuk
Obsada: Radosław Pazura, Rafał Gąsowski, Daniel Olbrychski, Jan Marczewski, Natalia Rybicka
ZWIASTUN
Inspekcja
2018
„Inspekcja” to wstrząsający obraz ostatnich miesięcy przed dokonaniem zbrodni katyńskiej. Świadectwo patriotycznej postawy polskich oficerów więzionych w sowieckim obozie jenieckim.
Wasilij Zarubin, po nieudanej misji na terenie nazistowskich Niemiec, skazany na śmierć ledwo uchodzi z życiem. W obliczu nagle wybuchłej wojny, Stalin postanawia zlecić mu nowe zadanie – werbunek polskich oficerów w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Metoda Zarubina to perfidna gra pozorów. Wykorzystując niepewność polskich oficerów, ich strach i dramatyczną potrzebę wszelkich dających nadzieję informacji, próbuje przekonać ich do nawiązania współpracy z komunistyczną władzą. Powodzenie jego misji zależy wyłącznie od podatności i niezłomności więzionych wojskowych. Czy dadzą się przekonać manipulacjom stalinowskiego oprawcy, wilka w owczej skórze?
Reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz
Scenariusz: Grzegorz Królikiewicz, Jacek Raginis-Królikiewicz
Zdjęcia: Adam Bajerski
Obsada: Mariusz Ostrowski, Piotr Głowacki, Zygmunt Malanowicz, Sławomir Sulej, Przemysław Bluszcz